ASZTROLOGOSZ, Kozma Szilárd - karma-asztrológus fóruma

Asztrológiai fórum: Kozma Szilárd és feleségének valamint asztrológus-barátainak fóruma
Pontos idő: 2018.09.20. 05:22

Időzóna: UTC + 2 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 74 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Karmák, karmikus késztetések
HozzászólásElküldve: 2014.07.08. 11:30 

Napjegy: nyilas
Aszcendens: vízöntő
Ha nem veszitek tolakodásnak, azért nyitottam (és ezt nem szeretném minden második nap elkövetni) új témát, hogy e "semmitmondó" név alatt egy-két karma jelenséget összeszedjek, amit volt "szerencsém" másokon és magamon megtapasztalni. Mivel én is szeretem a többiek megnyilvánulásait elolvasni és abból teljesebb képet nyerni metafizikai dolgokra vagy karmára vonatkozólag, úgy gondoltam hasznos lehet. Ez főképpen akkor éri el célját, ha nem önigazolásra, tudás fitogtatására és tévelygésre szolgál. Ezért igyekszem arra figyelni, hogy ebbe a hibába ne essek. Így bármennyire is -előre bocsájtom- még néha félek nyilasként a kritikától, nyitva hagyom azoknak a témát, akik ügyesebbek és okosabbak:)

Vissza a tetejére
  Megosztás a Szepon         

Hozzászólás témája: Re: Karmák, karmikus késztetések
HozzászólásElküldve: 2014.07.08. 11:31 

Rák karma, az örök gyermek, vagyis nevezzük néven: az infantilis

Nagyon sokan, sokféle módon állapítják meg, hogy mitől felnőtt a felnőtt, tehát, hogy hol hagyja el gyermeki szokásait, mennyiben önálló és önjáró. Amikor a rák karmáról írok, szeretném a felnőttéválás oldaláról megközelíteni a dolgot. Arról ugyanis Szilárd nagyon sokat mesélt, hogy miben is áll ennek a vizes karmának a lényege, de szeretném kibővíteni saját tapasztalataimmal és megvilágítani ebből a szempontból. Minthogy nem vagyok még anya, így nem tudom miképpen reagálnék a saját anyaságomra. Látva felmenőim példáját egy folyamatos csüggés és beavatkozás kerekedne ki a történetből, bár az én teljesen pozitív holdam az oroszlánban már sejteti hatásait, amikor is a gyerekekkel az iskolában (tanítok most már, hála égnek) pontosan jól megtalálom a hangot (jó érzékkel őrzöm a tekintélyt és vagyok egyúttal szeretetteljes velük). Ezek a késztetések bennem teljesen őszinték, bár azzal is tisztában vagyok, hogy a lilith sokkal mélyebbről fejti ki a hatásait és hogy egy csapat gyerek (akik azért nekem mégsem pusztán egy csapat gyerek) nem ugyanazt a felelősséget jelentik, mintha az ember saját véréről van szó.
De térjünk az objektívabb és alaposabb elemzésekre. Azaz, miben is áll a rák karmás problémája? Nem családellenes vonalról szeretnék tehát ezúttal írni, hanem az infantilizmus jelenségéről.
Egyes meghatározásokban a felnőttség jellegzetességek összessége: fiziológiai életkor, pszichikus és szociális életkor, önálló értékrendszer, morális vonások. G.W. Allport szerint pedig a személyt akkor tekinthetjük érettnek, amennyiben megfelel a következő kritériumoknak: az én érzésének kiterjesztése /az új szociális kapcsolataink, kedvteléseink, munkánk beépülnek én-érzésünkbe/, meghitt viszony másokkal /a ragaszkodás, az együttérzés, képesség a bizalmas, távolságtartó viselkedésre/, érzelmi biztonság /önelfogadás/, valósághű percepció /megélhetés biztosítása/, az én tárgyiasítása /önismeret/ és az egységesítő életfilozófia /életcél, fejlett lelkiismeret.
Bár a fentiek pszichológiai fogalmak, s ezen kritériumok megfogalmazása valamelyest önkényes lehet, az asztrológia tükrében nagyonis reálisak a felsoroltak. Az ugyanis, hogy szocializálódunk, tulajdonképpen a helyes értelmi és érzelmi információk áramoltatásának elsajátítását jelenti, mely egyúttal biztosítja is, hogy a későbbiekben képessé válunk együttérzésre, kötődésre. Az együttérzés alatt pedig nem értek felesleges kölcsönös sebnyalogatást, hanem, hogy képes vagyok mások problémáira figyelni, azokat megérteni és adott esetben segítséget nyújtani. Az öncélú sajnálkozások sajnos nem hogy javítanák a helyzetet, egyenesen megerősítik a szenvedőt szenvedésében, a másik empatikus fél (erre különösen víz típusok hajlanak) pedig annyira átérzi a másik nyomorát, hogy nyakig elmerül annak – igen gyakran nem is szánt szándékkal- termelt szellemi és érzelmi fekáliájában. Senkit nem akarok sértegetni –ill sértődjön aki akar- de a helyzet, hogy azért beszélek így erről, mert pontosan a rák karmám miatt tudom, hogy ez micsoda. Ez a végtelenített szenvedéstörténet, a depresszió, a kilátástalanság majd rémült vergődés és mások segítsége utáni vágyakozás, ami nálam sosem oldott meg semmit, csak olyan volt, mint mikor valaki a kirúgása napján legurít egy pohár whiskyt. Ideig-óráig elterelte a figyelmemet, aztán annál kegyetlenebbül támadt. Épphogy a sok negatív vizes vonással rendelkezőknek kéne megtanulnia három lépés távolságot tartania a saját és mások problémáitól. Túl jól megy nekik (nekünk) ez a ráhangolódás, sajnos többnyire negatív hullámokra, amik nem segítik a dolgokat. Az információk helyes és arányos áramoltatása elengedhetetlen számukra. Mivel teljesen képesek a szétfolyásra, nagyon nem érzem építőnek a rendezetlen, kóbor és kósza életvitelt: nagyon jótékonyan hat rájuk viszont a rendszeresség, a napi rutin, az egészséges elvárások, időben feküdni és kelni, helyesen táplálkozni, ragaszkodni bizonyos rutinokhoz (pl. napi séta, sport vagy bármilyen más tevékenység-lehet szellemi is). Ám nem segít rajtuk az átbulizott éjszaka, az ivászatok, kialvatlanság, túlzóan fűszeres, édes, „agresszív” ízvilágú és izgató hatású ételek és italok (pl szénsav!). Tudom, hogy ezek általánosságban senkinek nem válnak egészségére, de őket különösen megviseli. Észrevettem pl. –minden hősködés nélkül mondom- hogy mióta elkezdtem mélyebben foglalkozni asztrológiával, a saját karmámmal, életcéljaimmal, azóta sokkal rosszabbul tűrök mindent, ami régebben természetes volt számomra: örömmel konstatálom pl. hogy egyre kevésbé kívánom a cukrot, a hústól olykor-olykor fintorgok, de ki nem állhatom a szénsavas-lónyál üdítőket, a zsíros ételeket, a korábbi fűszer mániám lelohadt, az alkoholt egyáltalán nem bírom, egy pohár bortól is gyomorgörcsöt kapok. Ellenben kedvelem a relatíve manapság szintetikus-turbó ízekhez szokott világ számára semlegesebb ízeket:a friss kenyérét, a natúr brokkoliét, a sárgabarackét. És ha az ember nem sóz agyon mindent, hirtelen az ízeket is máshogy fogja érezni. Mintha kiélesednének az érzékszervei, az emésztése lassúbbá és nyugodtabbá válik. Persze ez nem az elfogyasztott élelmiszerek eredménye pusztán, hanem, azért vesszük ezeket éppen magunkhoz, mert megváltoznak (szellemiekben, spirituálisan) az igényeink.
Jól eltértem a tárgytól. De biztos ez sem véletlen: a táplálás (gyomor) végtére is a rákhoz tartozik, s szoptatás során olyan tejet vesz magához a csecsemő, amely tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, és olyan ellenanyagokkal, amelyek az immunrendszer helyes működését biztosítják és sorolhatnánk. Az, hogy a későbbiekben hogyan táplálkozunk szintén személyes érettségünk kérdésköréhez tartozik, hiszen, ha anyáink ilyen csodálatos anyaggal pumpáltak tele minket, miért rontjuk el kólával, gumicukorral és más rémségekkel? A táplálással természetesen magamat is tisztelem, nem csak értelmetlen fitnesselés meg izomépítés a cél, hanem hogy bizonyos ételekkel hogyan hangolódom rá a saját szellemi céljaimra, rendeltetésemre.
Vissza a pszichológiához. Allport kritériumai között ott van az önelfogadás és önismeret (nap princípium), a valósághű percepció, azaz érzékelés (jupiteri elv), lelkiismeret és életcél (szaturnuszi elv), az önellátás (föld elemhez minden módon kapcsolható: szaturnusz, vénusz). Azonaban Allport felsorolását a teljesség kedvéért kiegészíteném azzal is, hogy a felnőttséghez hozzátartozik a szándékérvényesítési képesség is (mars elv) ill. későbbiekben az igény családalapításra (hold).
Nos, a rák karmásnak – saját borzadványos esetemből kiindulva- a fentiek mind problémát jelentenek. A negatív rák ugyanis az a személy, aki hárításból megkeményíti magát (ez is páncél) és úgy tűnik ő a legérettebb egyén a földön (karriert csinál, nem enged senkit közel magához, azaz a személyes életterébe), így kerülve el annak gyanúját, hogy amint megpiszkálnád egy picit, azt találnád, hogy tele van vérző sebekkel (melyet a saját elhatárolódási képtelensége miatt szerzett), de amit azért eltakar a komoly cowboy tekintet, az öltöny vagy a hippi ruházat. Ezek hárítások tulajdonképpen, amivel továbbront helyzetén, hiszen azt sem hajlandó elismerni sokszor, hogy bármi baja lenne. Igaz, hogy már gyakorlatilag elvérzett, de sebaj, éljen a stílus. Az osztálytársaim között –lévén, hogy egy alomból vagyunk – számtalan ilyen rák karma megnyilvánulást láttam. Nálam is jelen van valamennyire. Ez akkor jellemzőbb, ha főleg tűz karmával keveredik, azaz téves büszkeségből az illető még szégyelli is önmaga és mások előtt ezt a nyámnyilaságot. Szóval ott tartunk megint, hogy őszintének kéne lenni. Bármilyen nehéz is, sokkal könnyebb lenne, ha hajlandóak lennénk beismerni a hibáinkat és félelmeinket. Onnan kezdődnének a dolgok.
Mielőtt az érme másik oldalára rátérnék szeretném elmesélni tapasztalataimat a félelemmel is. A szorongás/aggályoskodás éppúgy hozzátartozik a bakhoz, mint a rákhoz. A rák létélménye a zsigerekből jövő félelemérzet. Teljesen máshogy van kiszolgáltatva érzelmeinek, mint pl. egy halak. A halakról már írtam, ő teljesen elveszik saját fantáziájának kavalkádjában és téves érzelmi és spirituális meghatározásokhoz ragaszkodik, aminek többnyire semmi közük nincs a valósághoz, leginkább delírium szerű és ragad, mint a fekete méz. A ráknál viszont ez az érzelmi zűrzavar leginkább a bizonytalanságában, gyökértelenségben, és a jövőtől való „mélyiszonyában” van. Ez a karmám legsötétebb része, meg kell valljam. Rá sem jöttem, csak már a horoszkópkészítés után, hogy ami teljesen tönkre tesz: ez a félelem. Ez az „örökre gyerek akarok maradni, szeretem azt ami volt, és rémes ami lesz” érzés. Míg a bak egyfajta jövőorientáltságot, előrenézést, célt, elvárást testesít meg, addig a rák biztonsága az, ami annyit takar „ide mindig visszajöhetsz, ide tartozol”. Ezt az érzést nem akarja elengedni a rák karmás, és most is ahogy leírom ezeket a sorokat, teljesen megrémít a nagy világ, az emberek sürgése-forgása, és legszívesebben visszamenekülnék a dedóba. Ez van, a rák karma infantilizmus. Mindig az. A családhárítás is végül –ha nem a legnagyobb- infantilizmus, melyből kifolyólag a neg. rák azért nem alapít saját fészket, mert ő még a sajátjából sem szakadt ki, nemhogy gyereket nevelne. Ragaszkodik a régi romantikáihoz (kinek mi): a csodás gyerekléthez, homokozó vödreihez, csillámporos seggű műanyag pónijához, az első szerelméhez, az első vitorlázáshoz, az első bizonyítványhoz, az első kórházi kacsához is, mindegy, csak az a lényeg, hogy ami korábban volt, az számára mindig ideálisabb, mint ami most vagy ezután van/lesz. Valójában nincs is mit ezen magyarázni, gyerek lélek. Nem biztos, hogy ez látszik elsőre, de jön egy olyan életterep, vagy egy érzelmesebb (viharosabb) időszak és felszínre jön (jobb esetben). Ezért van az, hogy a rákra jótékonyan tud hatni egy bak típus (a pozitívra gondolok), aki ebből a tépelődésből és visszavágyódásból erélyesen kimarkolja a grabancánál fogva. Ezeket az embereket ugyanis jó értelemben szivatni kell (isten ments a pátyolgatás), ki kell küldeni mínuszban futni, jó sok melóval leterhelni, katonaságba kéne minket küldeni, komolyan.
Most nem a durváskodásra gondolok (sőt, mivel a rák karmás gyenge önbizalmú, elkél néha egy kis bátorítás és baráti hátbavágás, h. „ne parázz öcsém, menni fog az neked”), de meg kell barátkozzon és hozzá kell szokjon a gondolathoz, hogy egyedül is képes rá. Nem véletlen, hogy életem egyik legfárasztóbb és egyben karmaoldás tekintetében a legsikeresebb időszaka az volt, mikor kaptam a tanítási gyakorlatom során egy bak mentort (felügyeli a tanításodat), aki rendszerint visszadobta az óraterveimet „mi ez Melinda?! Csináld újra, tudsz te jobbat is!” Majd megütött a guta néha tőle, de szerettem benne ezt, amit sokan nem, hogy ott állt és elszámoltatott, mint egy smasszer, diktálta a tempót, mégis építő jellegű volt, megéreztette velem, hogy megy, hogy több is kijön. Ez egy nagyon inspiráló kapcsolat volt.
Lényeg, ami a lényeg, jöjjön az érme másik oldala. A felnőtti öntudat meghatározására tehát több képesség megléte jelenti a választ. A rák nyomora az úgynevezett „mindig magam előtt/elé tolok valakit” szindróma. Ezért Allport által felsorolt képességek a rák hozzáállás tükrében ilyen módon bicsaklanak meg:
-önelfogadás és önismeret (nap princípium): ha itt sérül, mindig mások függvénye, mások gyermeke, szolgája, plüssmacija vagy bármi más akar lenni (gyerekes viselkedés párkapcsolatban is: a másik mondja meg ki ő, vágy arra, hogy másokon keresztül határozzuk meg saját magunkat, ill. nagyon tipikus „nem világítok magamtól, csak ha a közelemben vagy” azaz nincs önálló entitásom, egyedül mindig értéktelennek, vagy értéktelenebbnek érzem magam, mintha mellettem egy férfi/nő, anyuka/apuka, kistestvér/nagytestvér stb. van)
- a valósághű percepció, azaz érzékelés (jupiteri elv): mások (jó vagy rossz) kritikája dönti el, hogy ki vagyok, mi vagyok, elfogadható vagyok –e (azaz gyermeki függésben és kiszolgáltatottságban lenni mások akár önkényes kritikájától. Sok sikert emberek, mert mindenkinek megfelelni , az egy reális elvárás, nem?! ha valakinek nem világos: nem, nem reális)
- lelkiismeret és életcél (szaturnuszi elv): Ebben az esetben hatványozódik a felnövekvési iszony, nem következetes, nem fogalmaz meg terveket, elutasítja a szülővé válást, szorong a jövője miatt, félhet az emberektől (esetleg tömegiszony), fokozott inger a gyermeki létben maradásra.
- az önellátás (föld elemhez minden módon kapcsolható: szaturnusz, vénusz): magáért beszél („tartson el valaki, képtelen vagyok pénzt keresni”)
- a szándékérvényesítési képesség is (mars elv): „magam elé küldök ügyvédet, postást, aput, nagytesót, mindegy, csak én ne konfrontálódjak, mert egyedül kevés vagyok hozzá”.
- igény családalapításra (hold): „nincs a jövőképemben egy család, egyáltalán nem tudom, hogy alkalmas vagyok –e rá. Vagy: a család nem jöhet szóba, ezért és ezért és ezért”

Felhasznált irodalom:
http://www.tanszoba.hu/andragogia/1_2/a ... ndo_01.pdf
http://www.hunbaba.com/szoptatas/anyate ... le-2-resz/

Vissza a tetejére
  Megosztás a Szepon         

HozzászólásElküldve: 2014.07.09. 13:35 

Napjegy: ikrek
Aszcendens: szüz
Melinda, nagy-nagy gratuláció , nemcsak ezért, hanem a Halak és Nyilas Karma leírásáért is! A valósághű percepció kifejezést a Jupiternél , engedelmeddel fogom használni én is értelmezéseknél, mert nagyon találó.:)

Írásaid felszabadítóak, csak így tovább! :)

Linda

Vissza a tetejére
  Megosztás a Szepon         

HozzászólásElküldve: 2014.07.10. 17:52 

Kedves Linda,

szintén szeretném megköszönni a dicséreteket és a pozitív fenyegetést komolyan véve most is küldök egy cikket.
Minden jót :)

Vissza a tetejére
  Megosztás a Szepon         

HozzászólásElküldve: 2014.07.10. 17:59 

Mániás depresszió azaz bipoláris zavar, kényszerképzetek és a (művészi) zsenialitás kapcsolata- szűz, ikrek, rák, halak, vízöntők betegsége

„A bipoláris zavarokat osztályozhatjuk a mániás epizódok súlyossága szerint is. A betegség lefolyása során depressziós és mániás időszakok váltják egymást, melyek tünettana lényegesen eltér egymástól. Bipoláris I. zavar esetén a depressziós tünetek mellett teljes mániás tünetcsoport jelentkezik, míg bipoláris II. zavarnál a depressziós tünetek mellett csak enyhébb felhangoltságot, úgy nevezett hipomán állapotot lehet észlelni, mely gyakran inkább csak pozitív hatásait érezteti, a beteg igen aktív, jókedvű, gyakran kreatív /…/ Társas kapcsolatai elsorvadnak, izolálódik, tevékenységeit félbehagyja, a legapróbb feladat is hatalmas energiájába kerül. Gyakran testi fájdalmak, diszkomfort érzések (fejfájás, gerincpanaszok) is társulnak, esetleg elfedik a depressziós tüneteket, súlyos esetben hallucinációk (pl. becsmérlő hanghallások), téveszmék (nihilisztikus, bűnösségi, hipokondriás) is jelentkezhetnek, gyakoriak az öngyilkossági kísérletek. /…/ Súlyosabb állapotban (mánia) már az öltözék zilált, rendetlen, viselkedése zaklatott, izgatott, gyakran indulatos, esetleg agresszív, támadó. A szociális gátlások elvesznek, betegségbelátása nincs. Az ítélőképessége sérült, gyakori a nagyobb mértékű alkoholizálás, játékszenvedély, csalás. A beteg túl költekezik, adósságokba veri magát, ám ezzel sem szembesíthető, öntelt, önértékelése fokozott. Úgy érzi bármire képes. Rendkívül aktív, de csapongó, semmi nem köti le, munkáit nem képes befejezni, hatékonysága erősen lecsökken. Beszéde felgyorsult, alig követhető, minden érdekli, mindennek örül. Alvásigénye erősen lecsökkent, étvágya, szexuális késztetései viszont akár bizarr szintig felfokozottak.” (http://www.webbeteg.hu/cikkek/depresszi ... ullamvasut)
Nem akartam ilyen hosszan idézni, de a tünetek leírásánál nem sok mindent lehetett elhagyni. És még így is kimaradt rengeteg minden, aki még jobban szeretne tájékozódni, neten tonna számra találni erről cikket. És a fél zodiákus sem vehető egy kalap alá, de a fenti motívumok gyanúsan kapcsolódnak a témához. A szűz és ikrek merkúri szellemi túlkapásai (önmagamat előzve előzöm meg magamat), az ikrek és halak meghasonulásra való késztetései, a halak túlfűtött képzeletvilága, a vizes jegyek túlérzékenysége és művészi vénája, és a vízöntők túlhajszolt, lázálmos idegrendszre…valahogy ilyen módon. Persze ez most nagyon elnagyolt jellemzés volt. A művész világ nagyon sok esetet hoz erre a betegségre, olyan embereket, akik a maguk területén zseniális képességekkel vannak/voltak inkább megverve, mint áldva: Stephen Fry (halak karma, szűz nap – ő még él), Jeremy Brett (rák karma, skorpió nap), Robert Schumann (rák, ikrek karma), József Attila (halak karma), Amy Winehouse (vízöntő, szűz karma), Hemingway (ikrek karma), William Blake (vízöntő karma), Ady Endre (halak karma), Latinovits Zoltán (Szűz karma). Közös motívum ezeknek az embereknek az életében, hogy korán haltak többnyire, némelyik kifejezetten erőszakos halállal, és sok közülük hajlamot mutatott a biszexualitásra is. Úgy látszik ez a bipoláris és biszexuális és sok –bi előtagos szó az ő életükhöz jobban kapcsolható. Ezek az emberek rendkívűli szellemi és érzelmi intelligenciával bírtak, hihetetlen képzeletvilággal és idegrendszeri gyengeségekkel, többük hallucinációkkal, skizofréniás tünetekkel küzdött. Sajnos nem lehet elég könnyen elsétálni amellett, amit már korábban többször említettem, hogy az árnyékénes típusok felköthetik a gatyájukat. Ebbe buktak bele a legtöbben. A film, ami idekapcsolódik, elég ismert: Egy csodálatos elme.
Bipoláris, azaz egyszer fent, egyszer lent, váltakozik kiemelkedően kreatív fázisokkal, az ember úgy érzi olyankor megold olyasmit, amit máskor évekig bogozna, hihetetlen összefüggésekre jön rá, művészi vonalon nagy produktivitás válik jellemzővé, sokszor álmában előre lát, megkomponál dolgokat, a depresszív fázisban pedig apátiás tünetek, teljes motiválatlanság, öngyilkossági késztetések. A két állapot között gyakran éles határ húzodik, nem hetek alatt hangolódik el, hanem szinte percek alatt teljes képszakadás. Csak arról beszélek, amit ismerek, így senki ne rettenjen, ha művészek munkáit használom illusztrálásra, amelyek súlyos dolgokról árulkodnak. Itt van például a zseni Blake munkája rögtön, amely számomra az egyik legjobban mutatja ezt a rögeszmés, kényszerképzetes projekciós mentális betegséget. Magamon is tapasztaltam, hogy imaginációink pokoli mélységeinek gyötrelmeit gyakran képi formában kivetítjük, és olyankor látunk démonokat, mások megszállottságként élik meg.
Blakenek van egy képsorozata a „The great red dragon” címmel, szerintem kiakasztó. Egy film is készült belőle (A vörös sárkány, 2002), erős idegzetűeknek ajánlom. Sajnos film meg képek ide vagy oda, épp az a baj, hogy akik sorozatban elszenvedik ezt a zaklatott lázálom szerű állapotot, többnyire igen gyenge idegzetűek. Van aki beleőrül, van aki nyugtatókon él, sorolhatom. Ez abból az érzésből fakad, hogy még mindig azt hisszük, hogy a valódi veszélyt valamiféle külső fenyegetés jelenti.
Az írásom célja nem a horrordélutánok hangulatát megidézni –sőt szeretnék ettől lehetőleg őrizkedni – de azért csak jussunk el odáig, hogy megrémüljünk a saját sötétségünktől annyira, hogy egyúttal azt mondhassuk „na köszönöm, kalap, kabát, én ebből nem kérek többet”.
Ami még eszembe jutott, hogy valaki egyszer mondta, hogy a szeretet ellentéte nem a gyűlölet, hanem a félelem. A félelem táptalaja pedig a kiváló képzelő erő. Ezért kapcsolódik ez a két dolog ilyen szorosan a neptunuszi-uránuszi vonalhoz. Sokszor azok az emberek, akit a mai egyéniségfétises kor „unalmasnak” nevez, azért öregszenek meg a nagy művészekkel és karakterekkel szemben, mert nincs ami úgy tönkre tegye őket, mint emezeket. A bipoláris zavar tulajdonképpen ennek a felfokozott szellemi és lelki képességeknek a betegség formája, az illető hol halálvágyat, hol kreatív áradásokat él meg a lelkében. Így kapcsolódik össze a művészet ezzel a jelenséggel. Többek között.
Úgy látom, hogy jól tettem, hogy abbahagytam annak idején a festést és az írást. Olyanokkal foglalkoztatott képzeletben, mint kb. Blake vörös sárkány sorozata. Úgy érzem, hogy az ilyenekre hajló embereknek jót tenne egy nagytakarítás az agyukban. Magyarán, használja arra ezt a képességét, hogy elképzeli, ahogy kisepri/kimossa (kinek mi tetszik) a képzeletvilágát. De ez csak az egyik része. Amit a ráknál is írtam, hogy kerülje –de itt nem az ízekre értem- az izgató/irritáló hatású dolgokat: ne nézzen olyasmit, ne olvasson, ne hallgasson olyasmit, ami felzaklatja. A helyzet, hogy a mai kor még bíztatatja is ezeket a „zseniket” hogy pörögjenek még sebesebben a „tehetségük” körül, mert milyen jó, hogy ők kreatívak. Nagyon jó, tényleg: Winehouse drog és alkohol problémákkal küzdött és 27 évesen már meghalt, Latinovits híresen izgága ember volt, és szintén korán halt, akárcsak József Attila, Schumann skizofréniás tünetekkel küzdött, a legtöbb mai csillag pedig alkohol és drog, depresszió problémákkal. Nem tudom, hogy ezeket, akik milliók példájaként vannak beállítva, van e kedve egy józan, még egészséges lelkivilágú embernek követnie. Ez a nagy csinnadratta, amit körülöttük csinálnak azt sugallja, hogy akkor vagy értékes, ha különleges vagy. Én nem tudom, de azt látom, hogy a különleges emberek hullanak, mint a legyek. Vagy ha élnek, emberi roncsok, mint pl. Agnetha Faltskog, az ABBA egykori énkesnője, aki szintén depresszióba zuhanva ül milliomosként a saját szigetén. A többiek se szerencsésebbek, nem szeretem a pletykalapok színvonalát, de itt látható, mi lett belőlük: http://www.storyonline.hu/vilaghir/abba/9699/ (és szó sincs róla, pl az ABBA zenéjét pont szeretem) Ellenben ezzel a műfajjal, vannak kifejezetten sokkoló zenék. Sokan szeretnek pl dopping, pszichedelikus vonalat hallgatni –már aki- ami, úgy vettem észre megint nem szerencsés választás. Ráállítja az embert a sötét gondolati és érzelmi képzelődésre.
Az ikrek problematikáján túlmenően tehát az erős imaginációs jegyek a szememben a másik nagy veszélyes karmások csoportja. Azért, mert nekik ebből több jutott, és mindent előbb mozgósítanak a felfokozott képzeletükkel, mint mások, akik erre nem vagy kevésbé képesek. Úgy hiányzik nekik a mese és a fantáziavilág, mint másnak egy falat kenyér.
Sokat segít, ha inkább racionálisak maradunk. Vagy humorosak a saját idétlenkedéseinkkel szemben (azért persze ne bagatellizáljuk), tegyük nevetségessé a belső démonainkat, akkor már kisebb hatásfokkal dolgoznak. Végül pedig hajítsuk ki egy ablakon, vagy zárjuk le egy képzeletbeli távkapcsolóval. Úgyis visszaszemtelenkedik majd néha, de ezen meg sem szabad lepődni. Pimasz, rohadék alakok.

Vissza a tetejére
  Megosztás a Szepon         

HozzászólásElküldve: 2014.07.11. 17:00 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Napjegy: Skorpió
Aszcendens: Oroszlán
Kedves Melinda!

Remélem, nem bántottalak meg, amiért mostanig nem reagáltam le ezeket a helyes cikkeidet, kis esszéidet, de éppen azért, mert mindarra, amit fentebb leírtál, mint afféle, valamikori izgatott (na, ne szépítsünk: egzaltált) költő (Akit udvariasan de ki tessékelnék, ha beülne a saját előadásomra) Hamvas keményen ráébresztett annak idején, mindarra, amit leírtál, mikor magányosan, mikor a nagyobb lányommal, mikor (szép időben) az egész családommal egy, a civilizációtól valamelyest elkülönült halas-tó parton felhúzott sátrak körül remetéskedek mostanában. Nagyon örvendek tehát az enyémnél sokkal elevenebb hangvételű írásaidnak, leleplezéseidnek, feltárásaidnak, és főként annak, hogy a Kauzális asztrológia ennyire fertőző! Úgy érzem, hogy most már neked és Andrásnak is köszönhetően, jobban érzékelhető, hogy ez mennyire más, illetve, hogy ez mennyire reálisabb asztro-világ a régi, jóslás-logikán alapuló kibic-asztrológiánál, de másabb a misztikus csodabogár asztrológiánál, de ugyanakkor más és több és lényegesebb a pszichológiai asztrológiánál is. Köszönöm tehát a többiek nevében is, és kérlek: soha ne hagyd abba. De persze, azt is meg ígérem, amire az elején megkértél, hogy, ha valahol tényleg "kifutnál" a kauzalitás világából, szólók, akár - természetesen: csakis építő - kiegészítő jellegű - kritikai hangnemben is. Bátorság!

Vissza a tetejére
  Megosztás a Szepon         

HozzászólásElküldve: 2014.07.12. 17:37 

Kedves Szilárd,

köszönöm, dehogy bántódtam meg, hiszen nem azért írogattam ezeket szerencsére, hogy bezsebeljek valami dicséretet, hanem mert nagyon foglalkoztat, ahogy írtad, "megfertőzött" a kauzális asztrológia, annyira, hogy minden lelkesedő túlkapás nélkül kimerem mondani (leírni), hogy nem hiszem, hogy ez valaha is változni fog. Neked és családodnak pedig töltekezést kívánok ott a hegyek közt, én sajnos nem kerültem még ilyen természetközelben, de remélem hamarosan Balatonra eljutok.
Addig pedig itt a humorról:

A humor gyógyító hatása

Apám mondta, hogy kerüljem az olyan emberek társaságát, akiknek nincs humora, milyen igaza volt. Van valami vészjósló abban, mikor valaki nem tud nagyokat nevetni helyzeteken vagy a saját hülyeségein… Gyakran észleltem pl. vallásos körökben, hogy volt valami filmklub, én beültem és nagy röfögve röhögtem, rajtam kívül még 3-4-5 ember, a többiek pedig rezzenéstelen, szobor arccal ültek, némelyek megvető arccal végigmértek, hogy nem tudok viselkedni. Nem tudom, de a filmklub hírdető lapján az állt, hogy vígjáték, ők mire jöttek? Nem akarom vallásos érzelmeikben bántalmazni az embereket, de van egy ilyen attitűd náluk, hogy „nevetni bűn”. Sőt, ők Jézust is úgy képzelik el, mint valami mirelit sóskát, aki búbánatos arccal mesélt a tanítványainak a mennyei boldogságról. Akkor már a macskámba is több pajkosság szorult, aki valahogy mindig úgy időzít, hogy egy vérkomomoly helyzetben egyszerre elkezd komikusan viselkedni. Pl. testvérem egy könnyed idegrohamában épp papolt valamit a kedvesének, mire látom, hogy a macska a háttérben pattog mint a kukorica és murmogó hangokat hallat. Annyira nevetséges volt ez, ahogy testvérem kiakadása elkeveredett ezzel a paródiával a háttérben, hogy fetrengtem a röhögéstől, mire a többiek is elkezdtek vihogni. Kifejezetten feloldó hatása van: testvérem lehiggadt, a kedvese elfelejtett megsértődni.
Az pedig, hogy szerencsére a nevetés ragadós, jól szemlélteti a következő klip (amit ha megbírunk egy mosoly nélkül állni, gondok vannak velünk): http://www.dailymotion.com/video/x1tbyt ... n-2001_fun
Nem is kell, hogy értsük, miről van szó, ha halljuk mások nevetését, automatikusan mosolyra húzódik a szánk. A humor lényege pedig, hogy képesek vagyunk egymástól nagyon távoli dolgokat összekapcsolni, és annak abszurditásán derülni. „Humor az a képesség, egy embernek az az adománya, hogy a világ és az emberek fogyatékosságával a hétköznapok nehézségeivel és balszerencséivel vidám higgadtsággal találkozzon, ne vegye tragikusan azokat és azokon és magán nevetni tudjon.” (http://www.datanet.hu/pharma/phorient/146/146humor.htm)
A hangsúly a más perspektivából való látás képességén van. Ezt szeretném kiemelni, mert mindazok, akik nagyon hajlanak rá, hogy túl tragikusan vegyék a sorsukat, vagy azok, akik sótlan arccal képesek végignézni egy vígjátékot, azoknak jót tenne egy kis humorterápia. Valamelyik videóban Szilárd említette, hogy a skorpió és a nyilas problémájához kell a humor (ha jól emlékszem), és valóban, ha nem kezeltem volna némi fenntartásokkal a nagy patetikus vallásos buzgalmamat 16-17 évesen, most még annyi derülnivaló se lenne az életemben. A humor az embert eltávolítja a fájdalomtól. Igazából más szemszögből látjuk a helyzetet, ezért rá tudunk olyankor döbbenni, hogy amit mi hatalmasra nagyítottunk fel, az voltaképp egy másik pontról szemlélve nem is olyan fenyegető. Még pontosabban szólva, legalábbis megoldható. Kiszállunk a saját magunk számára generált játszmából és új utakat kezdünk járni a segítségével. A másik: a humor leszereli az ember hősködési mániáit. Nincs nevetségesebb, mint amikor fennkölt dolgokat képzelünk magunkról. Ez különösen a tűz típusok kiváltsága, többnek érezni magam, mint aki vagyok, és milyen érdekes, ők azok, akik legjobban félnek a nevetségessé válástól. Valószínűleg éppen ezért annyira nevetségesek, és éppen ezért szorulnak rá ennyire a humorra. A mesék alakjai között ott a király, akinek állandó kísérője a bolond, mintha annak legalábbis ügyelnie kéne arra, hogy nehogy végképp elboruljon, és uralmi mániájában tönkre tegyen mindent. Kell a bolond jótékony derűje. Nem a bohóckodás véget kell, hanem azért, mert az emberek akkor szúrják leginkább szíven magukat, mikor túl komolyan kezdenek venni dolgokat. Én nem a felelőtlenségre buzdítok, csak próbálom megragadni, hogy miben áll ez a bolond humor. Talán abban, hogy aki bolond módon gondolkozik megtanul távolságot tartani a problémáitól, és ez a távolságtartás engedi meg, hogy végül azoktól eloldódjon. Eloldódik a bajtól, feloldódik az örömben, megoldódnak a problémái. Hangsúly az oldáson van. És nem a tudatmódosító szerek oldó hatásán, hanem a bensőkből történő oldáson. Ez az oldás valamiképpen azonosítható a nyugalommal. A derű tulajdonképpen végtelen nyugalom és bizalom. Eloldódom attól aki bennem bajt okoz és merem ezt a valakit magamban kinevetni. Azért merem kinevetni, mert erősebb vagyok nála. Nem fölényes módon, nem lekezelően, nem szentimentálisan, nem hősködve, hanem mélyről jövő, egyenletes nyugalommal érzem, hogy erősebb vagyok. Olyan, mint –ha már említettem- a macska legbelsőbb melegségéből jövő, kisimító dorombolása. Ha a macska dorombol nyugodt és kiegyensúlyozott. Én nagyon szeretem pl. ha Berber (így hívom, valószínűleg pont emiatt a nyugodt berregése miatt) rátelepszik a hasamra, mikor pihenek éppen, és bekapcsolja ezt a kellemes motor dallamot magában, végtelenül megnyugtató és kedves.
Sokan humorral gyógyultak meg, ha hihetünk ennek. Úgy gondolom persze, hogy feltárás nélkül nem lehet maximális munkát végezni, de tény, hogy a nevetésnek bizonyítottan regeneráló, gyógyító hatása van. Ha nagyon elkeseredem, és megesik sajnos, akkor annyi józanság még marad bennem, hogy legalább bekapcsoljam a Besenyő Pista marhaságait. Tényleg segít. Mert aki magába zuhan, tépelődik, megsértődik, hőzöng, annak eleve nincs igaza, nem úgy, mint Besenyő Pista bácsinak, akinek pedig eleve igaza van, hiszen eleve igaza van :D ráadásul aki nevet, annak aztán meg pláne igaza van  http://www.youtube.com/watch?v=SFGDzHAeTrE

Vissza a tetejére
  Megosztás a Szepon         

HozzászólásElküldve: 2014.07.13. 19:22 

Skorpió karma

Bár általában életem során inkább a skorpió pozitív képviselőivel találkozom, azért akadt köztük egy-két bizarr, majdhogynem kórtani eset. Ötös házas karmám oldására találkoztam ezzel, az hogy én magamra vonatkozólag mit szűrtem le, másik kérdés, amiből nem csinálok titkot, de ennek az írásnak most nem ez a témája.
Ha valamit szeretne a skorpió karmás, ellenben a két másik víz jeggyel, tudatosan előkészíti a dolgokat. Folyamatosan vizsgáztat, nyilván nem véletlenül. Egy darabig arra gondolsz, semmibe vesz. De rájössz, hogy épp ellenkezőleg, hiszen akkor nem is vizsgáztatna. Önző abban az értelemben, mert nem gondol arra, hogy neked is vannak érzéseid (vagyis tudja, de átgázol rajtuk) és hogy talán neki is le kéne szállni az önsajnálat és bosszúérzés parnasszusáról.
Tudja mi a módja, hogy vkit megbolondítson. Remek pszichológiai érzéke van, amit manipulációra használ. Az a mód, ahogy kizsarolja a másikból az érzelmeket, nem nevezném másnak, mint a garázdaság vétke a szabad akarat ellen. És az a manipuláció amit a skorpió karmás használ, mint a drog: nem tudsz tiszta tudattal döntéseket hozni, beszövi az agyadat, mert majdhogynem telepatikusan rátapad az aktuális szellemi-lelki állapotodra. Manipulálni persze csak azt lehet, aki hagyja, de ez nem mentesíti a bűnei alól azt, aki űzi.
Nagyon finoman rátapint arra, hogy kiből mit lehet kihozni, s joggal képzeli, hogy majd nyűszítve kínlódnak utána, mert ha vkit be akar engedni a szentélyébe, előtte mindenféle módon kínozni fogja az illetőt, ha kibírja, már jegye van a következő előadásra. Ezután jöhet a hideg-meleg zuhany, várakoztatás, szivatás, érzelmikunyerálás stb, széles tárháza van a vadászati technikáknak. Egy skorpió típusnál ez nem úgy megy, hogy jaj de cuki, akkor elhívom sétálni a Margitszigetre. Ez így túl bárgyú a számára, helyette sokkal izgalmasabb és biztonságosabb előbb a partnert feltérképezni, kihozni a sodrából, kínozni, majd ha azt néhány sérüléssel megúszta, akkor utána jól megváratni, de végülis mindegy, a lényeg, hogy valamilyen módon érzelmi megnyilvánulást szeretne kiprovokálni, hiszen akkor megnyugodhat affelől, hogy ő kell a másiknak, tehát nem kell attól aggódnia, hogy nevetségessé teszi magát. Azt akarja érezni, hogy szükség van rá.
A skorpió probléma egyszerre hordozza magában a túlérzékenységet (szeretném ha szeretnének) és a tűz jegyek szenvedélyességét azáltal, hogy mindig parázs hangulatot generál. A fent említett srácnak hihetetlen magnetikus hatása volt, olyan volt, mint egy pulzáló fekete lyuk (na és pont ez a lényeg, a negatív skorpió nem teremt a képességeivel, hanem elemészt). Furcsa volt azonban azt is észlelnem, hogy mindaddig, amíg nem akart semmit tőlem, lapult mint a zöld kaki a fűben, észre nem vettem volna (többek között, mert futólag diskuráltunk csak), hogy ennyi szenvedély és elfojtott düh, és perverz, öncélú csernushajlam van benne, sőt kifejezetten ártatlannak tettette magát, mint aki háromig nem tud számolni. Nemhogy háromig tud számolni, hanem mindig rászámol még tizet a K.O.-ra, amit kimér az áldozataira és fénysebes intelligenciával már torpedózza a következő gyenge pontjaidat. Persze a legtöbb gyenge pont akkor kikezdhető, ha még sunyizol is az ilyen személy előtt, mert bár a negatív skorpió sosem adja ki magát, de tőled elvárja a maximális igazmondást. Persze nem azért, mert benne erre vonatkozólag valami pozitívum lenne, hanem hogy abból ő megint valami hasznot húzhasson.
Ez a srác állandóan olyan szerelmek után sóvárgott, amik majdhogynem abszurdak voltak (egy házas asszonykát boldogított hat éven át) és sötét volt a lelke, mint a szurok, szobája élénken tükrözte szakadékba zuhanásának állapotait, tele volt általa tussal rajzolt nagyszerű sárkány és szörnyeteg ábrázolásokkal, a takaró függönyök sötétbarnák voltak, a bútorok többsége fekete. Úgy éreztem magam, mintha a Sweeney Todd vagy A halott menyasszony egy jelenetébe kerültem volna. A Disneyland kísértetkastélya ehhez képest nyájas turistaháznak tűnt. Azt, hogy egyébként miért kapcsolják a fekete színt is a skorpió erőkhöz, magyarázatot ad a definíció is „A fekete a színek egyike. Szemünk feketének érzékeli azt a testet, felületet, amely egyáltalán nem, vagy környezetéhez képest csak nagyon gyengén reflektál a fény látható spektrumában.” – egyrészt, másrészt „Számos kultúrában negatív a hangulata; a fekete a gyász és az alvilág színe (…) A fekete szín bénító hatású, elveszi az energiát és mélyíti a depresszív lelkiállapotot. (…) Ugyanakkor a fekete szín a körülöttünk lévõ világ tagadását is szimbolizálja. Ezt a jelentéstartalmat közvetíti a fiatalok egyes csoportjainak ruhaviselete, melynek nyilván semmi köze sincs a gyászhoz.” Ugye beugrik, kik ezek a fiatalok?
Szeretné, ha kevés fény hatolna be, nemcsak a szobájába, hanem főként a lelkébe és elméjébe. Tisztában van vele, hogy a titkolózása sok ember szemében érdekessé teszi őt, továbbá, hogy a titok hatalom is mások felett, hiszen nincs is mibe belekötni, ha nem tudunk az ég adta világon semmit az illetőről. Ezért ódzkodik kitárulkozni. Persze döbbenetes, hogy mennyire nem találnánk különleges dolgokat emögött az álca mögött. Téves önértékelése miatt paravánnal vagy még inkább bordélyok sejtelmes sötétvörös függönyeivel takaródzik és mindeközben szenved is, hiszen elszigetelődésével végtelenül magányosan áll megértésre vágyakozó lelke. A szerelmi szenvedélyt és titkait fetisizálja, egyszerre akar mindenki eszén túljárni és érzelmeiben feloldódni. Kiáradni is szeretne meg visszatartani is magában dolgokat.
Ezzel szemben igényli az őszinteséget, mert szeretné azt az érzelmi kontrollt megszerezni mások felett, amit senkinek nem enged meg az övéi felett, s mert valahol mélyen érzi, hogy éppen az őszinteség és mély önvizsgálat olyan erő, amely megoldás lehetne a bajaira. Csakhogy fél, hiszen ezzel egyúttal el is veszítené, amit lénye vonzerejének vél. Ezért is retteg a skorpió a megújulástól. (Ez az, amivel én találkoztam, nyilván más aspektusai is vannak. )
Ezzel szemben a pozitív skorpió vagy azok a felébredt skorpiók, akik ezen a fázison túljutottak, olyan mélyforrást fognak találni magukban, ami életük nagy válságain átvezeti őket. Az ilyen típusra mondják, hogy elnyűhetetlen, valójában én úgy fogalmaznám: mint a magma a felszín alól, úgy törnek elő rejtett erői a kritikus pillanatban. A pozitív skorpió túlzó képi ábrázolás nélkül is rendkívüli túlélő, aki nem veszíti el lélekjelenlétét és egyre gyorsuló zuhanása közben is utolsó pillanatig bogozza ki az összetekeredett ejtőernyőt. Mivel bízik megoldóképességében (joggal) és a feltámadás erejében (nem vallásos értelemben), nagyobb összeomlások után is, mikor már a többiek lemondtak róla, feláll a trutyiból is. Olyan harcos típus, aki erejét nem kifele fordítja, hanem önmaga (olykor mások) felboncolására. Magas feszültség alatt dolgozik és felelősségével tisztában van. „Spirituális tűzszerészként” nagyon józanul, s ugyanakkor az áldozathozatal képességével hatástalanítja azokat a bombákat, amik folyamatosan robbanásra kész állapotban vannak. Ezek, tehát saját túlfeszülése és ellenkezésének leszerelése a feladata, fájdalom árán is.
Azért vállalja tehát a pozitív skorpió a gyökeres átalakulást és azért hagyja, hogy fájjon, azért szakít a fejlődését már nem szolgáló dolgokkal, mert egész lényével felfogta, hogy mindaz, amit itt most feláldoz, és mindaz, amibe úgy érzi, bele fog pusztulni, értéktelen kacat a megváltás fontosságához képest. Ezért a pozitív skorpió a szakadék szélén megtántorodik, de leugrik, és bízik benne, hogy attól a rémülettől, amit zuhanás közben átél, még nem szakad el az a kikezdhetetlen kötél, amelynek másik végét a „Jóisten” fogja. Bátorság és bizalom, én is csak ezt tudom mondani! A film, amit tényleg NAGYON ajánlok a témához: Játsz/ma (1997, Michael Douglas főszereplésével). Egy-két filmes túlkapást leszámítva megrendítő.

Vissza a tetejére
  Megosztás a Szepon         

HozzászólásElküldve: 2014.07.22. 13:46 

Parkinson-kór, oroszlán/tűz pro ikrek/vízöntő betegség

Mindenki ismeri talán a betegséget, mégis rövid felvezetés után rátérek a lehetséges okaira. „Tudjuk, hogy Parkinson-kór akkor alakul ki, ha az agy szubsztancia nigra nevű területén a dopamin nevű hírvivő molekulát termelő idegsejtek károsodtak vagy elpusztultak. A dopamin a vázizmok (az akaratlagos mozgásokat kivitelező izmok) remegésmentes, sima, "gördülékeny" működésének szabályozásában résztvevő agyi struktúrák ingerületátvivő anyaga.” http://www.webbeteg.hu/cikkek/parkinson ... kinson-kor
Nem teljességgel megalapozottak azok, amiket itt felvázolok, ill. egyelőre csak felvetés/ötlet szintjén van, de gyanúm ébredt több olvasott tanulmány után e témában és sajnos jó ismerőseinken tapasztalt példák alapján, hogy a Parkinson-kór elsősorban negatív oroszlán és úgy általában tűz témánál szokott előtörni, továbbá, hogy ez kombinálódni szokott valamilyen agyi túlműködéssel.
Több embert, akik e betegséggel küzdenek, megnéztem képletügyileg, akkor amikor is apám ambiciózus főnökéről kiderült, hogy Parkinson-kórral küzd. Megdöbbentő volt látni, hogy a korábban fess külsejű, jó kiállású, önbizalommal teli ember mára majdnem összeaszott, totyogva jár, és őszintén szólva nem hogy fess, inkább szánalmat ébreszt az emberben. Láthatólag szégyenli, és őszintén szólva ez még szánalmasabbá teszi, 2 km-ről látszik, hogy próbál úgy csinálni mintha, büszke fenemód, de látnivaló, hogy a betegség csak összetöri belülről-kívülről. Ismerem az élettörténetét, apám sokat mesélt róla, annak idején barátságban voltak. Ez az ember előbb csak szerette a munkáját, aztán az a gyanú merült fel, hogy a pénzt hajkurássza, de később világossá vált apám számára, hogy megszállottan teljesítmény mániás, rang -és címgyűjtő, „hegymászó”, pozícióleső. Betgesen az volt, azért volt, mert most már székben csücsülve kénytelen azon gondolkozni luxus telkei egyikén, hogy miért jutott ide. És tényleg sajnálom őt, és rajta keresztül az összes betegeskedő meg szenvedő embert. Azt, hogy lehetne velük-velünk másképp is, de csak csináljuk a hülyeségeket meg a fesztivált. Millió jelet kapunk, de nem. Nem elég. Aztán végül leépülve élsz a villáid egyikében, mert hiszen a folytonos hajtástól egy percre nem volt időd kiélveznni, amit felhalmoztál. Akkor meg minek?
Szóval az előbbi példával élve, ez a férfi rendkívül hiú volt a szakmai sikereire, szabályosan féltékeny volt még tanársegédekre is, ha valami felmutatható szellemi produktumot publikáltak. Nem bírta, ha kimaradt bármilyen projektből és teljes erőbedobással dolgozott néha késő estig is. Később rektor akart lenni, aztán még följebb, MTA tag, meg sok minden, ha épp a jóisten nem akart még lenni. Egyre gyűlt a pénz, csodás telkeket vásárolt a Balaton északi partjainál, tele mandula –és olajfákkal, kaviárt, lazacot evett és a legjobb évjáratú borokat itta és szivarozott, ha épp nem a meló kötötte le. Aztán a felesége kezdte érezni, hogy nem lesz ez így jó, és előbb kérni majd könyörögni kezdett, hogy álljon le, már elért mindent a szakmájába, amit csak lehet, de falra hányt borsó volt. Szabályosan depresszióba zuhant, mikor nyugdíjazták, mert végkimerülésig dolgozott, nem tudott kifújni, egyedül lenni, csendben lenni, élvezni a kertjét és szemlélődni kicsit. Nyugdíjazása után alig egy-két évvel kitört rajta a betegség.
Nem egészen kristálytiszta számomra, hogy ez egyértelműen oroszláni probléma, bár sok ember képletében, akik ezzel szenvedtek, ott az oroszláni motívum elég keméyen. Mindenesetre tűz betegség az biztos, valamilyen hiúság vagy menekülésből az illető mindig mániákusan tenni akar valamit, általában igen ambiciózus, erős karakter szokott lenni. Ha egy percre le kell pihenni, míg a többiek elégedetten kifújnak a nyugágyban, ő neki már cikáznak az idegei, meg járatja az agyát, hogy mit lehetne még csinálni. Azt is látom, hogy valamilyen idegi túlműködéssel is kapcsolatban áll, az illetők életvitele hektikus, többnyire kapkodva beszélnek, jönnek-mennek, sokszor fejfájósak, nem bírnak megnyugodni. Benne vannak ennek okán az élet sűrűjébe, de mikor onnan ki kell jönni (pl. haza vagy nagypapa státuszba) képtelenek váltani. Nem nyugalomra rendezkedtek be, hanem egy végtelenített futópályára. Attól rettegnek tudat alatt, hogy lemaradnak valamiről, holott annak elvégzésére ők a legalkalmasabbak és a legjobbak. Folyamatosan bizonyítani akarnak a teljesítményükkel (ennek primitívebb változata a luxus kocsit vásárló, ilyen módon csajozós típus), mintha annak idején apu nem dícsérte volna őket eleget. Kuki szindrómának szoktam hívni, persze nem csak férfiak „kiváltsága” ez, hanem sokszor nőké is. Aztán pedig meg is jelenik betegségként, látható módon: folytonos remegés, később izommerevség, végül belassul a mozgás. Lényeg itt is a mozgáson van, olyan mintha a betegség szánt szándékkal ellehetetlenítené az illetőt a cselekvések kivitelezésében. Előbb hihetetlenül felgyorsul, majd nehézkes végül mozdulni is alig bír. Mindehez a korábbi jó tartást felváltja egy görnyedt, öregemberes, esendő-esengő testtartás. Nagyon érdekes gondolat: „ha te magadtól nem hajolsz, majd én meghajlítalak”. Nagyon megalázó betegség szerintem. Ezért oroszlán és tűz karmások (ahogy bokszolók betegsége is!) sokkal gyakrabban bezsebelik. Ehhez társul egy időnkénti, ha nem folytonos idegrángás, mintha az illető nem bírná megállni, hogy ne hajtson végre valamilyen idétlen mozgássort. Nem célom kinevetni, gúnyolódni, annál is inkább, mert ezekre az emberekre nézni inkább elszomorító. Aki ennyire nem tud nyugalomban maradni, kikapcsolni, egyszer higgadtan leülni és átgondolni valamit, sokszor komoly aszcendenst kap, ált. az utolsó két jegy valamelyikét, és jobb esetben használja is majd luxus pázsitú luxus kertjében, luxus padján töprengve, hogy miért. Egy ismert esete Michael J. Fox, már harminc évesen elkapta, aki szintén oroszlán karmás,de felesége törődésének köszönhetően ahhoz képest csodás állapotban van, bár szerintem szörnyű belegondolni, hogy ez a hajdan még aktív, vidám és jóképű kölyök mára (53 évesen) itt tart: http://www.youtube.com/watch?v=koL0PWCJ4lo

Vissza a tetejére
  Megosztás a Szepon         

HozzászólásElküldve: 2014.07.23. 11:24 

Az uralkodónő és a szűz

A tarot uralkodónőjének analógiája a szűz csillagjegye, a kártya a „legnőibb” nőt ábrázolja. A képet még csak-csak érteni, de mi köze a szűz merkúri (amolyan inkább semleges) állapotának a nőiességhez? Ezt nem értettem, amíg nem találkoztam Hamvas Béla: A láthatatlan történet, azon belül is Hélois és Abélard történetével. Avagy az antik görög szobrokról írtakkal kezdődött az egész.
Itt egy női alak (mondjuk Aphrodité) lepellel vagy anélkül áll, láthatólag készül fürödni. Hamvas B. szerint ez a fiatal nő nász előtti mosdása, mely során azonban nem egy tisztálkodási (egészségügyi) műveletről van szó, hanem egy isteni aktusról, egy kultikus, rituális cselekvésről, mely során a nő lemossa magáról mindazt, ami nem ő maga.
Próbálom megfejteni, hogy bizonyos értelemben miért a szűz képe ábrázolja a Nőt. Hiszen lehetne bármi sokkal inkább: az anya, mint a rák vagy egy vénuszi jegy, de miért pont ő? Nem mintha elirigyeltem volna a pozícióját, hiszen a Nőt, ahogy Hamvas, úgy én sem kozmetikai, biológiai vagy címlap lányok aspektusából vizsgálom. A „szűzség” jegye nem véletlenül kapcsolódik a valódi szüzesség fogalmához. Nyilván az sem véletlen, hogy a mérleg, avagy az elkötelezett párkapcsolatok erőterét előzi meg, még akkor is, ha manapság ezt már nem tartják sokan meg. A szüzességet, mint életérzést elsősorban a nők tapasztalják meg, mindig is nagy jelentősége volt szinte minden kultúrában, és van a mai napig, még akkor is, ha bagatellizálják.
Mikor a nő először adódik oda a férfinak, az egy olyan „esemény”, amely során a nő először tapasztalja meg a saját nőiségét. Nem mintha azelőtt erről ne lett volna tudomása, vagy nem nőként viselkedett volna, de onnantól fogva semmi sem lesz úgy, ahogy azelőtt volt. Miért? Mert a szüzesség elvesztésével a nő beavatódik. Nyilván nem a technikákra kell gondolni. Ha a nő egészségesen éli meg a szexualitását, akkor szűz állapotának elhagyását „mágikus” aktusként fogja fel: a nő lemossa magáról mindazt, ami nem ő maga. Azaz a férfiban először oldódik fel, s oldódik vele a férfi, közelebb kerülve az istenihez, amelyet eddig egyedül, de most már többként, tehát együtt kell és lehet megélni.
A tisztaság fogalma többek között ehhez a jegyhez kapcsolódik, ezért is ábrázolják az ilyen léterőket tisztálkodó, mosdó lányoknak (szüzek egy patakban, kútnál, vízben álló nők stb.), s ezért nevezik a szűz lányokat tisztának. A szüzesség elvesztése fájdalommal jár: a nő ezen a módon is kifejezi, hogy áldozatra született a szó legnemesebb értelmében. A nő korábban a házasságban a választott férfinak azzal mutatta be szeretet áldozatát, hogy odaadta a szüzességét. Ezzel felajánlotta a férfinak, hogy az őt bevezesse a saját nőiségébe. Számomra ez egy nagy misztérium. Egész pontosan fogalmazva, szerintem a szeretet és összetartozás egy nagyon igaz és őszinte kinyilvánítása.
A mosdó szűz képe: lemosom magamról tehát mindazt, ami nem én vagyok (hagyom magam átvilágítani), hogy én teljesen tisztán (őszintén és igazan) adhassam magam a „mibe”, a közösségünkbe. Ez a szüzesség (nem biológiai értelemben) végigkísér egész életünkben, későbbi szerelmeinknél is, amikor először vagyunk együtt a szeretett emberrel. Itt meztelenül vagyunk egymás előtt, mert innentől fogva nincs semmi, ami takarjon a másik elől, azaz teljesen igaz módon, a hazugságtól teljesen mentes állapotban vagyunk (kéne hogy legyünk), egymást igazából látva állunk egymás előtt. Ennek alapja pedig az odaadás, a feltétel nélküli megnyílás. Itt tehát fel kell áldozzam azokat a késztetéseimet, hogy rejtegessem magam. A szűzség állapota ennél korábbi, de a pszichében már megtörténik a váltás. Itt a nő, mint egy „írható” lap vagy üres korsó megtölthető. Azért merkúri, mert még tiszta, még mentes, még középen van. És azért mégis női jegy, mert 1. anyagiasul, azaz mindazt, amit tud, amit magáénak érez, meg akarja jeleníteni a világban. Valószínűleg az anyagi létben való megmérettetésünk is női késztetés volt és az a mai napig, hiszen ezt példázza Éva kezében az alma. Nem pusztán a bűnbeesés állapotáról van szó, hanem, hogy az elmélet (férfi) ki akarja magát próbálni a gyakorlatban (nő), és az eszme (férfi) meg akar nyilvánulni az anyagban (nő). A nő testfelépítésénél is fogva ennek állít szobrot: jól lehet fizikumra gyengébb, mégis ő hordja ki, és ő szüli a gyermekeket. A nőnek ezért az áldozat lényének alapja, mert legbelül tudja, hogy az anyagban hozott áldozat vezet vissza a mennyországba (az isteni egységbe). Ezért fáj a havi ciklus, a szüzesség odaadása, a szülés, s mindezek közben vérzik, szó szerint véráldozatot mutat be. Ez most nem jelenti persze azt, hogy holmi mártírkodásra kell gondolni, hanem hogy ezzel közelebb kerülhetünk a bennünk élő istenihez. A nő képzelete erősebb, mint a férfié, hiszen ezen fájdalmak velejét és magját fel kell töltenie (a helyes!) eszmeiségükkel, így válva képessé arra, hogy ezt az áldozatot meghozhassa (azaz látnom kell, mi értelme ennek, ezt pedig a férfi adja). Ez a legmagasabb rendű Nőiség lényege. 2. Azért női jegy a szűz, mert megnyitja magát a tudásnak és a fénynek. Tiszta és áldozati, akár a halak (innen a kommersz asztrológiai megállapítások, hogy a szűz típus „nagyon alázatos, udvarias, kellemes” blőd megfogalmazások) és bölcs, amennyiben valóban megnyílik ennek a fénynek. A női erények egyesülnek benne.
A szűz az arató képét hordozza magában. De mit jelent ez? Nem csak a termésről van szó (természetesen arról is), hanem egy női lényről, aki kaszál, vagy már lekaszálta a búzát. Ez a búza, a szűzben élő gyümölcs avagy kihatás, azaz a benne fény által (férfi) érlelt búzát (gyakorlat és gyakorlati hasznot) teszi közkinccsé. Odaadja. Nem csücsül rajta, nem kuporgatja, hanem szétosztja. És természetesen szétválogatja. Mert az aratás az utolsó ítélet képe is, nagy erőkről van itt szó, nagyon nagyokról. Ugyanis a búza közt ott lehet a konkoly (példabeszédek), és most ezt kell szétválogatni: hogy ami jó, maradjon, ami rossz, az menjen a „külső sötétségre”. Így kapcsolódik a merkúri elv a jupiterihez: ez a szelekció művelete. Nagyon fontos életkör tehát a szűz életköre. Bárhova nézünk ott a szűz „érintése” megpillantható: minden szokásunkban, az étkezésektől el egészen a munkánkig. Enélkül az életünk támasz nélküli lenne és keret nélkül szétfoszlana a semmiben. Azért nem veszik tehát sokszor észre a „nagyszabású asztrológiát” kedvelő showmanek a szűz szerény és diszkrét erejét, mert ők a divatos és látványos elemekre utaznak, és nem veszik észre azt, ami az orruk előtt van.
Olyan ez, mint egy rendesen felszerelt ház: ülni, aludni, enni, létezni tudunk benne, áramot ad, vizet ad, észre sem vesszük, hogy van, csak amikor nincs áram, víz, szék, ágy – amit ugye természetesnek veszünk – akkor vagyunk nagy bajban. Ha lehet csúnyán fogalmazni, a szűz erőket sokszor akkor veszik észre az emberek, mikor azok hiányoznak (lásd Michael Ende: A varázslóiskola- Nyöszöpisz és Nózipusz története). Azért megfoghatatlan, mert mindent betölt, mindenütt ott van, a rendeltetés háza, a funkcióé, a „tudom miért van erre szükségem” tudaté minden tekintetben.
A szűz analógiája azért a tarot uralkodónő kártyája, mert áttételesen (persze) valóban úrnő rengeteg, napi ügyes-bajos dolgunk felett. Csak ez az úrnő búzát gyűjt be és a természetben jár. Azt kedveli, ami tehát természetes, ami nem mű, nem készített, nem fröccsöntött, hanem józan, ésszerű és hasznosítható. Hamvas szavaival élve tehát, a fürdő leány (szűz) a házasságra készítvén elő magát, tulajdonképpen megszentelődik. Odaadásával megszentelődik, s aki visszajön már nem ugyanaz, egyszerűbb és tisztább.

Vissza a tetejére
  Megosztás a Szepon         

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 74 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Következő

Időzóna: UTC + 2 óra [ nyi ]